Jak zbadać obecność THC w organizmie?

przez

THC, czyli tetrahydrokannabinol, to jeden z kilkudziesięciu związków zawartych w marihuanie. To on odpowiada za psychoaktywne działanie tej rośliny, ale posiada również wiele leczniczych właściwości, między innymi pobudza apetyt i relaksuje. W miejscach, gdzie palenie konopi jest dozwolone, wiele osób zastanawia się, jak zbadać obecność THC w organizmie i jak długo ta substancja się w nim utrzymuje. Odpowiadamy.

W jaki sposób można zbadać obecność tetrahydrokannabinolu w organizmie? Najczęściej wykonuje się w tym celu badanie moczu. Należy zaznaczyć, że czas, w którym THC będzie utrzymywał się w organizmie jest zależny od kilku czynników, między innymi częstotliwości palenia. Najczęściej badania wykrywają nie związek THC, a dokładnie THC-COOH, czyli substancję, która powstaje po rozłożeniu THC przez wątrobę.

Obecność THC w organizmie

Większość testów sprawdza obecność metabolitu THC-COOH w organizmie. Może się zatem okazać, że jeśli ktoś okazjonalnie zapalił marihuanę i kilka minut później został poddany badaniu, obecność tej substancji nie zostanie wykryta. Warto jednak zaznaczyć, że po rozłożeniu THC utrzymuje się w organizmie nawet kilka-kilkanaście tygodni. Wszystko zależy od wagi palacza, jego metabolizmu, a także częstotliwości spożywania marihuany.

Najkrócej THC utrzymuje się w ludzkiej ślinie. Znika bez śladu po kilku-kilkunastu godzinach. Chyba że badanie wykonywanie jest w laboratorium, gdzie testy potrafią wykryć obecność THC nawet do 72 godzin po paleniu.

Obecność THC w organizmie może być również sprawdzana na włosach. Dzięki temu można ocenić, czy ktoś spożywał marihuanę nawet po kilku miesiącach (przyjmuje się, że do 10 miesięcy). THC wchodzi w strukturę włosa po około tygodniu od palenia. Warto jednak zaznaczyć, że ostatnie badania pokazują, że nawet osoby, które nigdy nie paliły marihuany mogą mieć we włosach THC.

Aby wykryć obecność THC w organizmie najczęściej bada się mocz, rzadko krew (chyba że jest to nagły przypadek, na przykład wypadek drogowy). W krwi THC może utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni od palenia. Jeśli chodzi o mocz, to wiele zależy od częstotliwości palenia. U okazjonalnego palacza THC utrzyma się około 5 dni, u częstego – 10-14 dni, a u prawdziwego miłośnika konopi nawet do 10 tygodni.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).