Marihuana dla seniora?

przez

Marihuana kojarzy się głównie z nastolatkami. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej sięgają po nią również osoby starsze. Trudno się dziwić. Konopie potrafią bowiem zdziałać cuda. W Stanach Zjednoczonych już od lat organizowane są imprezy skupiające seniorów – miłośników marihuany.

Nie od dziś wiadomo, że marihuana wykazuje szereg leczniczych właściwości. Jej przeciwnicy przekonują, że to zwykły narkotyk, jednak z setkami badań potwierdzającymi jej skuteczne działanie trudno dyskutować. Co w marihuanie najbardziej cenią seniorzy?

Marihuana – antidotum na starość?

Obok wielu leczniczych efektów, marihuana wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Badania pokazują, że marihuana nie uzależnia i niemal nie wywołuje efektów ubocznych. Czego nie można powiedzieć o tradycyjnych farmaceutykach. W wielu ośrodkach badawczych naukowcy sprawdzają, jaki wpływ marihuana ma na osoby starsze. Okazuje się, że może skutecznie łagodzić ból, a także wspomagać leczenie wielu nowotworów, między innymi raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, czerniaka czy białaczki.

Marihuana jest pomocna również w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera czy Parkinsona. Zdecydowana większość pacjentów potwierdziła skuteczność działania konopi na tym polu. Dzięki marihuanie starsze osoby mogą zrezygnować z leków opioidowych, które wywołują szereg niepożądanych działań ubocznych.

Okazuje się, że seniorzy coraz chętniej po marihuanę sięgają. Odkąd medyczna marihuana została zalegalizowana w Polsce (2017) proces ten jest zdecydowanie łatwiejszy, chociaż niewielu lekarzy póki co decyduje się na terapię z jej pomocą. Być może wkrótce się to zmieni. W wielu ośrodkach na całym świecie organizowane są specjalne szkolenia dla lekarzy chcących leczyć swoich pacjentów marihuaną.

W Stanach Zjednoczonych już od lat seniorzy korzystają z tej rośliny. Powstają tam organizacje, które doradzają, która odmiana będzie najlepsza przy konkretnej dolegliwości, dostarczają marihuanę do domu, a nawet organizują imprezy konopne dla seniorów. Być może ten trend przywędruje kiedyś do Polski?

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).