Marihuana w zespołach nadaktywności typu ADHD

przez

W zespołach nadaktywności, które mogą dotyczyć zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, szczególne miejsce zajmuje ADHD. Wśród dzieci jest wyjątkowo częste, dlatego eksperci z całego świata szukają skutecznych metod na wyeliminowanie tego problemu lub chociaż jego zdecydowane załagodzenie. Kontrowersyjnym, ale zdaje się, że jednak działającym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu medycznej marihuany.

Dlaczego ona?

Właściwości wyekstrahowanego olejku zawierające CBD działają uspokajająco na układ nerwowy. W niektórych okolicznościach wręcz usypiająco, co zmniejsza nadaktywność w korze mózgowej i doprowadza do zniwelowania nadmiernej aktywności fizycznej. A ta może przejawiać się w różnorodny sposób, w tym także niekontrolowanymi napadami agresji. Medyczna marihuana podawana w sposób przewidziany przez lekarza i zgodnie z procedurą leczniczą przewidzianą dla danego przypadku może nawet w znacznym stopniu złagodzić objawy i problemy związane z ADHD u dzieci.

Opór społeczny

Mimo potwierdzonych badań wiele społeczeństw wciąż nie chce wprowadzenia medycznej marihuany do obiegu. Nie pomaga ciągła liberyzacja przepisów. Jeszcze kilka lat temu w samej Polsce posiadanie nasion marihuany było zakazane. Obecnie można nimi swobodnie handlować i kupować bez obaw o aresztowanie. Wraz ze zmieniającym się dyskursem społecznym i odczarowywaniu wielu czarnych mitów dotyczących konopi indyjskich wzrasta szansa, że za kilka lat będą one stosowane w medycynie jeszcze szerzej. A tym samym pomogą kolejnym tysiącom pacjentów.