Nasiona outdoor czy indoor – co wybrać?

przez

W ofercie seedbanków znajdują się nasiona konopi przeznaczone na uprawę outdoor oraz indoor. Wszystko zależy od tego, jakimi warunkami dysponuje grower. W Polsce nie możemy legalnie hodować marihuany, ale jest kilka miejsc na świecie, gdzie bez obaw można konopie sadzić. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat ich uprawy.

Wybór rodzaju rośliny zależy od możliwości. Oczywistym jest, że zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz należy otoczyć roślinę specjalną opieką, ale wewnątrz możemy bardziej zapanować nad warunkami. Marihuana nie lubi skoków temperatury, dlatego uprawa outdoor nie jest łatwa. Większość odmian nadaje się wyłącznie do hodowli w bardzo ciepłym klimacie, chociaż spotkamy coraz więcej krzyżówek, które z powodzeniem możemy sadzić w zimniejszych rejonach Europy. Wszystko dzięki niestrudzonym poszukiwaczom coraz nowszych szczepów.

Zalety nasion outdoor

Odmiany outdoor najlepiej czują się na świeżym powietrzu. W porównaniu z roślinami indoor gwarantują zwykle znacznie większe plony. Są nieco tańsze w uprawie, bo nie potrzebują stałej opieki, między innymi sztucznego naświetlania. Nie są jednak bez wad. Można je hodować tylko latem, a gleba powinna być odpowiednio nawodniona. Ze względu na naturalne podłoże, są narażone na atak szkodników, a także na rozwój chorób, grzybów czy pleśni. Są również uzależnione od pogody. Przy zmiennych warunkach atmosferycznych, plony mogą nie być satysfakcjonujące.

Zalety nasion indoor

Tego rodzaju rośliny można uprawiać cały rok – to niewątpliwa zaleta. Nie są uzależnione od warunków panujących na zewnątrz, ale grower musi im te odpowiednie warunki zapewnić, co wymaga zaangażowania, również finansowego. Odmiany indoor potrzebują dużej dawki sztucznego światła – warunki trzeba dostosowywać do cyklu. Tego typu odmiany zwykle dużo szybciej zakwitają, ale dają znacznie niższe plony niż outdoor. Uprawy w zamkniętych pomieszczeniach łatwiej jednak kontrolować.

Zarówno odmiany indoor, jak i outdoor mają swoje wady i zalety. To, na jaki szczep decyduje się grower zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).