Przepisy kuchenne z wykorzystaniem nasion konopi

przez

O ile nasiona marihuany mają działanie psychoaktywne, nasiona konopi siewnej są pozbawione takich właściwości i chętnie wykorzystuje się je w celach kulinarnych. Najczęściej służą do produkcji oleju konopnego. Można go używać do przyrządzania wielu potraw, a nawet napojów.

Olej konopny w przeciwieństwie do oleju CBD jest pozyskiwany nie z kwiatów, lecz z nasion konopi siewnej. Jest tłoczony na zimno, dlatego nie traci cennych właściwości odżywczych i leczniczych. Ma zielonkawą barwę, ziemisty smak i zapach kojarzący się z orzechami oraz słonecznikiem. To bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływające pozytywnie m.in. na układ krążenia. Ma duże znaczenie w kuchni, zwłaszcza wegańskiej.

Przepis z olejem konopnym – napój oczyszczający

Składniki: 5 łyżek oleju konopnego, cytryna, 2 jabłka, 2 ząbki czosnku, cynamon, imbir, pieprz.

Wykonanie: Z jabłek i cytryny należy wycisnąć sok. Następnie dodaje się do niego kilka łyżek oleju konopnego i po szczypcie każdej z wymienionych przypraw. Następnie należy go dokładnie wymieszać. Zaleca się schodzić przed spożyciem. Można pić przez kilka dni. Ma specyficzny smak, do którego trzeba przyzwyczaić się. To naturalny lek, który przyśpiesza oczyszczanie wątroby.

Siemię konopne – jak wykorzystywać nasiona konopi?

Siemię konopne można spożywać w postaci łuskanej lub niełuskanej. Najbardziej wartościowe są te ostatnie. Nasiona konopi to ceniony dodatek do sałatek, koktajli owocowych, musli, jogurtów i produktów mącznych. Może być również wykorzystywany jako przekąska.

Przepis na wegański ser konopny – łuskane nasiona konopi

Składniki: 1 szklanka łuskanych nasion konopi, 3 łyżki stołowe mleka sojowego, 1 łyżka soku z cytryny, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki drobno posiekanych liści kopru, odrobina soli (opcjonalnie).

Wykonanie: Wszystkie składniki należy umieścić w blenderze i dokładnie wymieszać. Musi mieć konsystencję sera. Jeśli jest zbyt rzadki, trzeba dodać nasiona konopi i ponownie zblendować. Ser spożywa się po schodzeniu. Nadaje się do smarowania kanapek.

Powyższe przykłady pokazują, że nie tylko nasiona marihuany mają praktyczne zastosowanie. Nasiona konopi, a także wytwarzany z nich olej konopny, ma duże znaczenie w odżywianiu człowieka.