Uprawa marihuany metodą SCROG – teoria

przez

Znacznie większe zbiory i lepsza kontrola nad rośliną – to główne zalety uprawy marihuany metodą SCROG, czyli Screen of Green (ekran zieleni). Wykorzystują ją hodowcy na całym świecie. W krajach, w których uprawa marihuany jest dozwolona SCROG cieszy się dużą popularnością.

Marihuana typu outdoor rządzi się zupełnie innymi prawami niż odmiana indoor. Każda wymaga zupełnie odmiennego podejścia. Ta hodowana w pomieszczeniach potrzebuje szczególnej troski. Nie może bowiem liczyć na dostęp do naturalnego światła, tak niezbędny do wzrostu rośliny. Hodowcy muszą opracowywać różnorodne techniki, by wspomóc kwitnienie konopi. Jedną z nich jest właśnie SCROG.

Screen of Green

Ekran zieleni, inaczej siatka zieleni, to metoda bazująca na znanej od lat metodzie SOG, czyli Sea of Green (morze zieleni). Zadaniem każdej z nich jest zwiększenie szybkości uprawy marihuany typu indoor w pomieszczeniach, które mają ograniczoną wysokość. Metoda SCROG dodatkowo skupia się na zwiększeniu ekspozycji na światło. Technika ta może być stosowana podczas upraw niemal każdej odmiany konopi. Sprawdzi się zarówno przy gatunkach Indica, jak i lubiących rozrastać się szczepach Sativa.

Dla uzyskania optymalnego efektu potrzebna jest gęsta nylonowa lub ogrodzeniowa siatka (najlepiej z otworami o średnicy 5 cm). Ma ona za zadanie powstrzymywać rozrastające się rośliny. Ważne, by siatka znajdowała się blisko lamp. Dzięki temu można tak kierować gałęzie i pąki, by czerpały jak najwięcej światła i jednocześnie nie spaliły się od jego nadmiaru.

SCROG, czyli trenowanie rośliny

Metoda SCROG pozwala znacznie zwiększyć zbiory. Dzięki odpowiedniemu nakierowywaniu szczytów rośliny na światło uzyskujemy większą liczbę pąków. Nawet, jeśli roślina wyrośnie poza siatkę, bez trudu można ją ściągnąć i odpowiednio przywiązać. Takie „trenowanie” pozwala cieszyć się zdecydowanie obfitszymi zbiorami.

Przy metodzie SCROG trzeba jednak zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i właściwe dostosowywanie cyklu dnia i nocy.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich!

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).